V zadnjih 50-ih letih je zdravljenje otroškega raka močno napredovalo. Če je v državah zahodnega sveta v 1950-ih letih preživelo le 10 % otrok z rakom, jih danes preživi v povprečju več kot 80 %. Čeprav je statistika preživetja za določene vrste raka zelo visoka, pa so nekatere vrste, ki imajo zelo slabo prognozo. Statistika preživetja je močno odvisna od vrste raka.
Rak je genska bolezen naših celic. Vsaka naša celica vsebuje čez 20.000 genov, ki so medsebojno povezani na načine, ki jih še ne poznamo. Mutacija v samo nekaj genih vodi do množice zapletov znotraj ene celice. Tudi raki iste vrste, znotraj istega tkiva, so lahko zelo različni. Zaradi različnih genskih mutacij med ljudmi, ne obstajata dva človeka, ki bi imela popolnoma isto rakovo bolezen.
Znanstvene raziskave pripeljejo do odkritij, ki pripomorejo k naprednejšemu zdravljenju raka. Vrste raziskav, ki jih danes poznamo:
- bazne raziskave – fokus je na raziskovanju izvora rakavih celic, preiskujejo, kako normalni geni delujejo in kako mutacije povzročajo nastanek in rast rakavih celic;
- translacijske raziskave – raziskujejo, kako so nova odkritja znanstevnih raziskav lahko aplicirana za razvoj naprednješih zdravljenj raka;
- klinične raziskave oz. klinične študije – doprinesejo k novim načinom zdravljenja, novih naprav in postopkov zdravljenja raka. Več lahko preberete TUKAJ;
- populacijske raziskave – na večji množici oseb proučujejo statistiko rakavih obolenj, stopnje rizičnosti, bolniške oskrbe in drugih faktorjev, ki so pomembni pri proučevanju rakavih bolezni.
Področje raziskav otroškega raka združuje vse te vrste znanstvenih raziskav v želji, da bi razvili bolj učinkovito zdravljenje in zdravljenje s čim manj stranskimi učinki.
Veliko raziskav je osredotočenih na specifično značilnost rakave celice. Nova zvrst zdravljenja z nazivom ciljna (targetirana) terapija tretira genske mutacije v rakavih celicah. Ciljna terapija uporablja zdravila, ki delujejo na celičnih proteinih, receptorjih in drugih funkcijah, ki so značilne za rakave celice. Drug način zdravljenja, ki je tudi uspešen, je imunoterapija. Imunoterapija sproži oz. spodbudi imunski sistem v telesu, da se bori proti rakavim celicam. Klinične študije raziskujejo, kako prilagoditi najboljšo terapijo pacientu, kako znižati tveganja ponovitve raka in zmanjšati stranske ter zapoznele učinke. Podpora kvaliteti življenja in podaljšanje življenjske dobe je zelo pomembno za otroke, ki preživijo raka. Z bolj naprednimi terapijami in bolj dosegljivem zdravljenju bo več otrok lahko premagalo raka.
Povzeto PO.