Rak je bolezen, pri kateri celice nezdravo rastejo.
Kemični signali v telesu nadzirajo, kako celice rastejo in se delijo. Pri raku pa ti signali ne delujejo pravilno. Rakave celice nenadzorovano rastejo in se množijo ter izpodrivajo zdrave celice.
Poimenovanje
Posamezen tip raka se poimenuje po vrsti celice ali tkiva, kjer je nastal. Na primer astrocitom izvira iz celic, ki se imenujejo astrociti. Nevroblastom pa zraste iz nezrelih živčnih celic, ki se imenujejo nevroblasti.
Otroci lahko zbolijo za več kot 100 vrstami raka. Vrsta raka se določi glede na videz celic pod mikroskopom ter molekulske in genetske značilnosti celic.
Najpogostejši rak pri otrocih je levkemija. Ime izhaja iz grške besede za belo (leukos) in kri (hamia), saj so rakave celice pri levkemiji navadno nezrele bele krvne celice.
Izvor besede rak
Prvič je to bolezen kot “rak” poimenoval grški zdravnik Hipokrat, ki velja za očeta medicine. Za opisovanje tumorjev je uporabljal izraz karcinom (carcinoma). V grškem jeziku ta izraz pomeni rak. Poimenovanje izhaja iz videza tumorja, ki ima središče (telo) in izrastke (ki spominjajo na noge).
Kasneje je rimski zdravnik Celsus grški izraz prevedel v “cancer”, ki je latinski izraz za raka.
Še en rimski zdravnik, Galen, pa je prvi uporabil izraz “oncos” (grška beseda za oteklino), s katero je poimenoval tumor. Od tod pa izhaja beseda onkologija oz. onkološki.