Ko otrok zboli za rakom se spremeni dinamika družine. Te spremembe so lahko še posebno težke za sorojence obolelega otroka. Pomembno je, da jih poskušamo razumeti – njihove občutke in pričakovano obnašanje – saj jim tako lahko lažje pomagamo.
Čeprav je za njih težko, se večinoma odzovejo tako, da pokažejo ogromno ljubezni, skrbi in podpore bolnemu sorojencu. Starši pogosto opažajo pozitivne spremembe pri sorojencih oboleli otrok – vključeno z empatijo in sočutjem, večjo samozavestjo, izboljšanje odnosa s sorojenci in starši in boljše razumevanje tega kaj je v življenju zares pomembno.
V nadaljevanju preberite 3 korake, ki vam lahko pomagajo prebroditi čase med diagnozo, zdravljenjem in okrevanjem.
BODITE POZORNI NA OBČUTKE SOROJENCEV
Bratje in sestre otroka z rakom se soočajo z mnogimi občutki, podobnimi kot njihovi starši. Starost in sposobnost spoprijemanja z novostmi vplivajo na to kako bodo sorojenci reagirali.
Tukaj so najpogostejši občutki, ki jih doživljajo:
- STRAH IN TESNOBA
Mlajši otroci se lahko bojijo, da so oni krivi za bolezen sorojenca ali pa da se bodo tudi oni nalezli. Nekatere skrbi kako bo bolezen vplivala na družino. Lahko pa se bojijo tudi, da bo njihov sorojenec umrl.
- JEZA, LJUBOSUMJE, ZAMERA
Zdravi sorojenci so lahko jezni na starše, ker nimajo več toliko časa za njih. Nekateri so zaradi tega jezni na obolelega sorojenca. Lahko zamerijo da oboleli otrok nima toliko zadolžitev pri opravilih ali da mu ni treba hoditi v šolo.
- OSAMLJENOST
Zdravi otroci lahko imajo občutek zapuščenosti, posebno kadar se vse vrti okoli bolnišnice in obiskov zdravnikov. Lahko imajo tudi občutek, da so izgubili vez z obolelim sorojencem. Prav tako lahko pogrešajo prijatelje, če se jim druženje omeji zaradi varnosti otroka z rakom.
- KRIVDA
Zdravi sorojenci se pogosto počutijo krive, ker niso oni zboleli. Lahko se počutijo krive za slabe misli in grde besede, ki so jih izrekli obolelemu sorojnecu ali pa zato ker se soočajo z zgoraj omenjenimi občutki.
- ŽALOST
Sorojencem je lahko žal za obolelega sorojenca ali za starše. Lahko so žalostni, ker se je vse spremenilo in žalujejo zaradi izgube “normalnega” življenja.
POSKUŠAJTE RAZUMETI KAKŠNO OBNAŠANJE LAHKO PRIČAKUJETE OD SOROJENCEV
Otroci pogosto ne znajo govoriti o svojih občutkih ali jih izraziti skozi dejanja. Vsak otrok je drugačen, ampak najpogostejše reakcije zdravih sorojencev so:
- Grdo obnašanje ali iskanje pozornosti doma in v šoli
- Povečana tesnoba, zaradi česar se bojijo ločitve od staršev ali ne želijo iti v šolo
- Umikanje od družine ali želja po samoti
- Nazadovanje, vedejo se kot da so mlajši, ponovno želijo plenico ali začnejo govoriti kot dojenčki
- Nenavadne zahteve, npr. želijo novo igračo ob vsakem obisku trgovine
- Lahko imajo tudi čisto prave glavobole, bolečine v trebuhu ali pa začnejo močiti posteljo
- Težave s spanjem in/ali nočne more
- Muhasto razpoloženje in razdražljivost, vključno z napadi trme, prepiri s starši ali sorojenci in pogostim jokanje
- Poslabšanje uspeha v šoli ali težave s koncentracijo za domačo nalogo
- Prevzemanje dodatnih odgovornosti z željo, da bi poskrbeli za ostale družinske člane
POMAGAJTE SOROJENCEM, DA SE SPOPADEJO Z OBČUTKI
Žal ni mogoče odpraviti vseh strahov in občutkov. Ampak, če poznate občutke s katerimi se soočajo in kakšni so pričakovane reakcije, lahko otroku pomagate, da se spopade s stresom in čustvi.
Nekaj nasvetov kako:
- NAJDITE SI POMOČ PRI SKRBI ZA DOM
Družinski člani, prijatelji in sosedje so pogosto pripravljeni pomagati pri hišnih opravilih. Dajte ljudem, ki želijo pomagati točno določene naloge, kot na primer delo na vrtu ali priprava obrokov, sami pa lahko vse koordinirate z uporabo spletnih aplikacij. Tako boste imeli več časa za družino.
- BODITE ODKRITI GLEDE BOLEZNI
Zdravim sorojencem podajte letom primerne resnične informacije. Razložite jim, da rak ni nalezljiv in da se zdravniki zelo trudijo, da bi pomagali obolelemu sorojencu. Spodbujajte vprašanja in jih obveščajte, da jim je lažje kadar jih prijatelji ali učitelji povprašajo o sorojencu.
- ZAGOTOVITE JIM, DA JIH IMATE RADI
Povejte jim, da če bi oni zboleli, bi bili enako osredotočeni na njih in skrbeli zanje. Razložite, da nihče ni kriv, da je sorojenec zbolel in da srw veseli, da so oni zdravi.
- PRIZNAJTE, DA TUDI VAS SKRBI
Povejte jim, da so njihovi občutki, ne glede na to kakšni so, normalni in z njimi ni nič narobe. Pomagajte jim, da se izražajo s pisanjem dnevnika, z umetniškimi deli ali skozi igro. Povejte, da sre tudi vi žalostni, prestrašeni in celo jezni ter kako se vi s tem spoprijemate.
- VZEMITE SI ČAS ZANJE
Kadar je le mogoče naj vsaj en starš preživi nekaj časa samo z zdravimi sorojenci. Družinski čas ne rabi biti nek velik dogodek ali izlet. Lahko je samo to, da skupaj pripravite kosilo ali pogledate kakšen film. Če ne morete biti fizično prisotni, jih pokličite z video klicem. Vprašajte jih kako so preživeli dan in o stvareh, ki so jim pomembne. Povejte jim, da jih pogrešate.
- DAJTE JIM MOŽNOST ODLOČANJA
Naj se sorojneci odločijo o stvareh v katere so vključeni. Tudi če je to samo katerega prijatelja želijo obiskati.
- PROSITE JIH ZA POMOČ
Tako se bodo počutili vključene in manj osamljene. Naj sorojenci izberejo igrače za v bolnišnico. Naj preberejo knjigo ali igrajo karte z obolelim bratom ali sestro. Povejte jim kako cenite njihovo pomoč, ampak jim ne nalagajte preveč opravil. Povejte jim, da jih cenite.
- POMAGAJTE JIM OHRANJATI VEZ
Spodbujajte sorojence, da pošljejo kartico, sporočilo ali email obolelemu otroku, ki je v bolnišnici. Če je mogoče naj gredo pogosto na obisk v bolnišnico. Tako jih bo manj skrbelo kaj se tam dogaja.
- SPODBUJAJTE JIH DA POČNEJO STVARI, KI JIH IMATE RADI
Naj še naprej obiskujejo popoldanske aktivnosti in preživljajo čas s prijatelji. Povejte jim, da ni nič narobe, če se zabavate.
- BODITE DOSLEDNI
Poskusite slediti urnikom in obdržati vsakodnevno rutino. Naj vedo kdo jih bo pobral v šoli ali kdaj bodo vsak dan jedli večerjo. Bodite disciplinirani in dosledni. To bo pomagalo vsem vašim otrokom.
- TRUDITE SE BITI PRIJAZNI
Kadar vam je težko ali ste pod stresom lahko rečete kaj kar poveča skrb ali strah sorojencev. Če se to zgodi, se opravičite. Razložite, da ste bili pod stresom in da vam je žal za izrečene besede.
- POIŠČITE STROKOVNO POMOČ
Če je zdravim otrokom kljub vsem naporom težko poiščite strokovno pomoč psihologa. Na oddelku imajo klinične psihologinje, ki bodo pomagale tudi sorojencem.
- POSKRBITE ZASE
Najboljši način, da boste lahko poskrbeli za svoje otroke, je da najprej poskrbite zase – fizično in čustveno. Skrb za otroka z rakom je lahko zelo izčrpavajoče. Če imate težave tudi sami poiščite strokovno pomoč.