PREISKAVE, S KATERIMI SE DIAGNOSTICIRA OTROŠKI RAK
Če je otrokov zdravnik zaskrbljen zaradi simptoma ali več simptomov, lahko svetuje teste, s katerimi se potrdi ali ovrže otroškega raka. V Sloveniji se že ob prvem sumu vse otroke napoti v hemato-onkološko ambulanto na Pediatrični kliniki v Ljubljani. Strokovnjaki onkologi potem otroka napotijo na ustrezne preiskave in tako ovržejo ali potrdijo bolezen. Preiskave so različne in so odvisne od simptomov in vrste raka, na katerega se sumi.
PREGLED IN KRVNE PRISKAVE
Zdravnik najprej opravi PREGLED otroka. Preveri, če so kakšni nenavadni ali zaskrbljujoči znaki, kot na primer otečene bezgavke. Poleg tega pa se tudi podrobno pogovori s starši, da dobi čim več informacij. Ta prvi korak je zelo pomemben, na podlagi tega se določijo nadaljnji koraki.
PREISKAVE KRVI lahko pomagajo pri diagnozi krvnih rakom in lahko nakazujejo na druge vrste raka. Z iglo odvzamejo vensko kri. Preverijo število celic v krvi (rdečih, belih in trombocitov). Pogledajo tudi, katere vrste belih krvničk so prisotne v krvi. To lahko pomaga pri razumevanju dogajanja v telesu. Npr. večina otrok z levkemijo ima preveč belih krvničk in premalo rdečih krvničk in/ali trombocitov.
Rakave celice lahko pustijo sledi v tkivih, krvi, urinu in drugih telesnih tekočinah. Temu pravimo TUMORSKI OZNAČEVALCI oz. markerji. Zdravnik lahko naroči odvzem vzorca blata, krvi, urina in drugih telesnih tekočin ali tkiv. Vzorec se pošlje v laboratorij, kjer ga pregledajo in iščejo tumorske označevalce, ki pomagajo določiti prisotnost raka. Otrok navadno pred odvzemom nima nobenih posebnih navodil oz. omejitev. Izjema je biopsija, za katero je včasih potrebno, da je otrok pred posegom tešč.
NEVROLOŠKI TESTI
Pri nevrološkem pregledu se preveri otrokove reflekse, premikanje oči in ust, zmožnost hoje in drugo. Glede na rezultate se lahko posumi na možganski tumor oz. tumor centralnega živčnega sistema.
BIOPSIJA IN PUNKCIJA
Z BIOPSIJO odstranimo košček ali celo tvorbo zato, da se jo podrobno preišče pod mikroskopom. Postopek se izvede z iglo ali majhnim rezom. To je način za diagnosticiranje večine vrst rakov. Obstajajo različne vrste biopsij, glede na del telesa.
Pri PUNKCIJI KOSTNEGA MOZGA zdravnik z iglo odvzame vzorec tekočine in celic v notranjosti kosti. Največkrat se to naredi iz kolčne kosti. Otrok se uleže na bok, pred posegom se lahko uporabi lokalno anestezijo za omrtvičenje mesta odvzema. Mlajši otroci navadno potrebujejo sedacijo.
Odvzem tekočine kostnega mozga pomaga pri diagnostiki levkemije in limfoma. Ta poseg se lahko opravi sočasno z biopsijo kostnega mozga, kjer se odvzame vzorec tkiva kostnega mozga.
Med LUMBALNO PUNKCIJO zdravnik z iglo odvzame vzorec cerebrospinalne tekočine okoli možganov in v hrbtenjači, da se v njej preveri prisotnost rakavih celic ali tumorskih označevalcev. Otrok pred posegom prejme lokalno anestezijo, ki omrtviči spodnji del hrbta. Včasih prejmejo tudi druga zdravila, da so med posegom mirni. Tudi za ta poseg mlajši otroci navadno potrebujejo sedacijo.
SLIKOVNE PREISKAVE
Na voljo je več slikovnih preiskav, ki pomagajo pri diagnosticiranju raka pri otrocih.
Med preiskavami morajo biti otroci pri miru. Pri mlajših se po potrebi uporabi sedacijo.
Z RENTGENOM dela telesa se ugotovi, ali bolečina izhaja iz deformacije kosti, ki jo je povzročil tumor. Slikanje je neboleče, otrok pa mora biti miren.
CT preiskava ustvari 3D sliko otrokovih notranjih organov, kosti, mehkih tkiv in žil ter pomaga pri diagnostiki raka. Uporabi se lahko posebno barvilo – kontrast, ki se ga vbrizga v žilo pred posegom. Tudi pri tem posegu je najtežji del, da otrok dlje časa (tudi 1h) leži pri miru.
MAGNETNA RESONANCA ustvari slike z uporabo magnetnega polja. Pri tej preiskavi se lahko v žilo vbrizga posebno snov, da se rakave celice na slikah bolje vidijo. Med preiskavo je naprava precej glasna, kar lahko plaši otroka. Z magnetno resonanco lahko zdravniki gledajo možganske in druge tumorje. Za potrditev vrste raka pa je potrebna biopsija.
ULTRAZVOK ustvari sliko notranjih organov z uporabo ultrazvočnih valov. Zvočni valovi se od nenormalnega tkiva odbijajo drugače. Zato lahko zdravnik s to preiskavo odkrije potencialni tumor. Pri preiskavi se uporabi zaobljen pripomoček z gelom, ki drsi nad mestom, ki se ga preiskuje. Navadno je postopek neboleč. Če ima otrok preiskovanem območju bolečine, je lahko postopek neprijeten ali rahlo boleč.
PET-CT ustvari sliko organov in tkiv v telesu. Pri tem testu se otroku vbrizga majhno količino radioaktivnega sladkorja. Ta sladkor gre v tumorske celice, ki so bolj aktivne od ostalih zdravih celic. Naprava zazna to snov in ustvari sliko notranjosti telesa. Preiskava je neboleča. Mlajši otroci navadno potrebujejo sedacijo.
S SLIKANJEM KOSTI lahko iščejo kostnega raka ali infekcije v kosteh. Majhna količina radioaktivne snovi se vbrizga v žilo. Ta snov gre v kosti, skener pa jo zazna. Tudi ta preiskava je neboleča.
PODPIRANJE OTROKA MED DIAGNOSTIČNIMI PREISKAVAMI
Zdravstveno osebje se bo potrudilo, da bo otroku med preiskavami kar najbolj udobno. Pomembno je, da ste z otrokom odkriti in mu letom primerno odgovorite na morebitna vprašanja, ki jih postavi. Na ta način se bo počutil bolj varno. Z otrokom lahko vnaprej preizkusite položaje, v katerih bo otrok med določeno preiskavo in se pogovorite o poteku.
TUKAJ si lahko ogledate knjižico, kjer so na otroku prijazen način razložene slikovne preiskave.
Zdravnik vam bo predstavil in razložil rezultate preiskav, ko bodo znani. Na nekatere rezultate, npr. na biopsijo, se čaka dlje časa. Čakanje je lahko naporno, pogosto je starše ob tem zelo strah. Tudi otrok je lahko nervozen. Ti občutki so povsem normalni.
Poskusite ostati optimistični in pozitivni. Poskusite skupaj z otrokom živeti zdravo (primerna prehrana in gibanje). Vzemite si tudi čas za stvari, v katerih uživate. Če je stiska prehuda, se pogovorite s psihologom.