9 dni do 15.2.2025
9️⃣ dni nas loči do…
15.2. – MEDNARODNEGA DNEVA BOJA PROTI OTROŠKEMU RAKU
PRIDRUŽITE SE AKCIJI OZAVEŠČANJA
15. 2. poteka vseslovenska akcija ozaveščanja o otroškemu raku. K sodelovanju so vabljene vse šole, vrtci, občine in prav vsak posameznik. Jutri bomo objavili idejo za šole in vrtce, kako lahko s kreativnostjo ozaveščate.
Različna gradiva na temo otroškega raka, ki jih lahko uporabite pri ozaveščanju, najdete TUKAJ.
Na naši spletni strani najdete tudi ideje za ustvarjanje, skozi katerega lahko otrokom približate to težko temo.
Ustvarite verigo dobrega počutja, drevo življenja, zelo veliko zlato pentljo ali pa čisto nekaj svojega. Fotografije izdelkov nam pošljite na mail: drustvo@junaki3nadstropja.si
Po koncu akcije bomo naredili kolaž izdelkov, ki bo simboliziral podporo vrstnikov. Otrokom z rakom bo sporočal, da kljub bolezni niso sami, da jim vrstniki, prijatelji, stojijo ob strani.
10 DOLGOROČNIH POSLEDIC OTROŠKEGA RAKA
Nadaljujemo tudi s predstavljanjem možnih dolgoročnih posledic raka, ki jih lahko imajo otroci po uspešnem zaključku zdravljenja.
OČI – VID
Zdravljenja raka lahko na več načinov prizadene vid. Najpogostejše so težave z vidom po zdravljenju retinoblastoma (očesnega raka). V mnogih primerih je vid poškodovan že ob diagnozi zaradi samega tumorja. Pogosto je treba obolelo oko operacijsko odstraniti. V tem primeru vstavijo umetno oko.
Radioterapija v območju oči lahko poškoduje notranje dele oči, kar lahko povzroči težave z vidom. V nekaterih primerih povzroči sivo mreno. Kadar se obseva kosti v bližini oči, se lahko upočasni rast kosti, kar lahko spremeni obliko otrokovega obraza.
Na vid lahko vplivajo tudi tumorji hipofize in njihovo zdravljenje. Ta žleza je v neposredni bližini vidnih živcev, ki oči povezujejo z možgani. Operacija ali radioterapija v tem območju lahko poškoduje vidni živec in vodi do težav z vidom.
Nekatera kemoterapevtska zdravila so toksična za oči in lahko povzročijo težave kot so zamegljen vid, dvojni vid in glavkom. Največkrat težave z leti izzvenijo.
Otroci, ki so imeli presaditev matičnih celic, imajo večje tveganje za nekatere težave z očmi, kadar razvijejo bolezen presadka proti gostitelju. To je stanje, v katerem imunski sistem napada celice v očeh (in tudi druge celice v telesu).
Druge pozne posledice na očeh so:
- sindrom suhega očesa,
- solzenje oči,
- občutek draženja očesa,
- obarvana beločnica,
- slabovidnost,
- občutljivost na svetlobo,
- nočna slepota,
- tumorji na vekah,
- povešena veka.
Kadar obstaja tveganje, da bo zdravljenje prizadelo otrokov vid, bo zdravnik otroka napotil k oftamologu. Sčasoma nekateri potrebujejo očala ali odstranitev sive mrene.
Več o tem, kakšni so simptomi težav z vidom in kaj lahko sami storite, lahko preberete TUKAJ.

