Jubilejni 30. Pancare kongres v Ljubljani

Marca 2008 je bilo v Lundu na Švedskem na srečanju, ki se ga je udeležilo 26 predstavnikov iz 13 evropskih držav, ustanovljeno združenje PanCare – Pan-European Network for Care of Childhood and Adolescent Cancer. PanCare, ki se je začel kot majhno združenje, je zrasel v združenje z več kot 250 posameznimi člani. Poslanstvo združenja PanCare je zagotoviti enak dostop do optimalne dolgotrajne oskrbe in izboljšati kakovost življenja vsakega otroka ter mladostnika v Evropi po zdravljenju raka.

Kongres PanCare Ljubljana, ki je potekal od 18. do 20. 9., je ponudil interaktivni program, ki je vseboval predstavitve različnih vidikov poznih posledic preživelih raka v otroštvu in adolescenci, dolgoročnega spremljanja in oskrbe ter najnovejša dognanja s tega področja. V sredo zjutraj, 18. septembra, sta potekali dve ločeni delavnici, namenjeni staršem, preživelim in medicinskim sestram, ter izobraževalno dopoldne za zdravstvene delavce in raziskovalce, ki sodelujejo v sledenju poznih posledic (LTFU). V popoldanskem delu so se predstavila lokalna združenja za pomoč otrokom in mladim z rakom. Društvo Junaki 3. nadstropja je v tem delu kongresa predstavilo svoje aktivnosti v štirih letih obstoja in načrtovane projekte v bližnji prihodnosti. TudiTako kot vedno smo tudi tokrat poudarili, za nas izjemno pomembno sodelovanje s Kliničnim oddelkom za otroško hematologijo in onkologijo Pediatrične klinike v Ljubljani. Tudi predstavnici oddelka dr. Milica Stefanović in klinična psihologinja dr. Ivana Kreft Hausmeister sta pri svojih predstavitvah omenili povezanost z našim društvom. Ponovno smo dokazali, da je to pravi način, da omogočimo otrokom resnično najboljšo oskrbo ter podporo med in po zdravljenju.

Junaki, ki so premagali bolezen in zaradi nje prestali agresivna zdravljenja, ki poleg malignih celic poškodujejo tudi zdrave, se mnogokrat v življenju srečajo s posledicami bolezni ali zdravljenja ter tudi sekundarnimi rakavimi oboljenji. Posledice se lahko pokažejo po nekaj mesecih, letih ali celo desetletjih. Skrb za sistematično spremljanje poznih posledic zdravljenja raka je izjemno pomembna. Kot navaja dr. Lorna Zadravec Zaletel tudi v najbolj razvitih državah na evropskih tleh sledenje posledic zdravljenja ni dostopno vsem. Svetli izjemi sta Nizozemska in Slovenija. Slovenija na tem področju predstavlja zgled, a kljub temu izzivov ne zmanjka. Ker se zavedamo pomena kongresov  na katerih se strokovnjakom predstavijo nova dognanja smo tudi tokrat podprli organizacijo in izvedbo kongresa z donacijo v višini 2000 eur. 

Hvala združenju Pancare ter dr. Lorni Zadravec Zaletel za organicijo kongresa  in vsem udeležencem, da ste nam prisluhnili.