Kako lahko pomagate žalujoči družini?
Družine, ki žalujejo za otrokom, ki je zaradi bolezni preminil, imajo veliko različnih potteb. Morda se sprašujete, kako bi jim lahko pomagali. Zelo težko je najti prave besede ali ustrezno ravnati.
Vsak namreč žaluje drugače.
POMAGAJTE TAKO, DA STE TAM ZA NJIH
Že sama prisotnost nekoga je lahko pomirjujoča. Ob strani jim lahko stojite na različne načine. Najpomembneje je, da pokažete, da vam je mar.
Ko se pogovarjate z družinskim članom, ga vprašajte, kako je. Če vprašanju dodate še besedo “danes”, žalujočo osebo spodbudite k iskrenemu odgovoru in se bo manj verjetno zatekla k skrivanju za vljudnim odgovorom. Ne bojte se vprašati. Bodite pripravljeni na poslušanje.
Ne pozabite na sorojence. Tudi njih vprašajte, kako so. Ljudje sorojence pogosto vprašajo, kako so njihovi starši. Prav tako ljudje včasih enega starša vprašajo, kako je drugi starš. Zavedajte se, da žalujejo vsi člani družine.
Družinski člani bodo morda želeli početi kaj vsakdanjega, na primer iti na sprehod, ven na kosilo ali v kino. Ne skrbite, če ne veste, kaj točno storiti ali ne najdete primernih besed – dovolj je, da ste tam zanje.
Kako lahko pomagate žalujoči družini:
- bodite tam zanje.
- manj govorite, več poslušajte.
- spomnite se na umrlega otroka.
- sprejmite, da so vsa čustva in odzivi normalni. Ne poskušajte preprečevati čustev, v želji, da bi tolažili.
- ponudite konkretno in praktično pomoč.
- zapišite si pomembne datume in ne pozabite na njih.
- pomagajte sorojencem.
MANJ GOVORITE, VEČ POSLUŠAJTE
Ljudje ki žalujejo za izgubo otroka, potrebujejo nekoga, ki jih predvsem posluša in jih sliši. Bodite prisotni in ne obsojajte. Sočutje lahko izrazite s preprostim: “Zelo mi je žal.”
Če ne veste, kaj bi rekli, je v redu, če to poveste. Poskusite: “Trenutno ne vem, kaj reči. Sem pa vesel/a, da sem lahko ob tebi.”
SPOMNITE SE UMRLEGA OTROKA
Žalujoča družina si želi slišati, da njihov otrok ni pozabljen. Ljudje se pogosto izogibajo izgovarjanju otrokovega imena ali pogovorom o otroku zaradi strahu, da bodo s tem užalostili člane družine.
V resnici pa je družinam to, da njihov otrok ni pozabljen, v tolažbo. Med vsakdanjim pogovorom omenite otroka. Pogovarjajte se o spominih, posebnih lastnostih otroka ali zabavnih prigodah. Tudi, če otroka niste poznali, dajte veljavo in vrednost njegovemu življenju: “Povej mi kaj o …”
SPREJMITE, DA SO VSA ČUSTVA IN ODZIVI NORMALNI
V mnogih kulturah se uči, da morajo biti ljudje v času žalovanja močni in da je kazanje čustev znak šibkosti. Vsi ne kažejo žalosti. Sprejemanje vseh oblik žalovanja je najpomembnejši način opore tistemu, ki žaluje. To lahko pokažete na naslednje načine:
- razumite, da je žalovanje osebno/osebna stvar,
- dovolite, da družinski člani pokažejo čustva in jih ne obsojajte,
- dajte prostor čustvenim spremembam iz dneva v dan, iz trenutka v trenutek,
- ne pričakujte določenega odziva ali, da bo žalovanje “do sedaj” že minilo.
PONUDITE PRAKTIČNO POMOČ ŽALUJOČI DRUŽINI
Bodite konkretni. Večina ljudi ponudi splošno pomoč. “Sporoči, če lahko kako pomagam,” pogosto slišijo žalujoče družine. Ponudba je navadno iskrena. Ampak družina se najverjetneje ne bo odzvala. Verjetno so preobremenjeni in se ne morejo domisliti ničesar konkretnega. Morda tudi ne želijo nekaj vsiljevati drugim.
Če pa predlagate nekaj konkretnega, pokažete, da resnično želite pomagati. Tu je nekaj predlogov:
- pomagajte pri hišnih opravilih, kot so pranje perila, čiščenje hiše, ureditev okolice;
- odpeljite sorojenca nekam, kjer se bo zabaval,
- ponudite pomoč pri domači nalogi ali pri vožnji na obšolske dejavnosti (glasbena šola, treningi),
- prinesite kosilo ob dogovorjenem dnevu,
- ponudite redno pomoč, na primer da greste vsak dan v šolo ali vrtec po otroka.
Ko ponudite pomoč, jo potem, če jo družina sprejme, vedno tudi izpeljite.
NE POZABITE NA POMEMBNE DATUME
Izguba otroka ni nekaj, kar družina sčasoma pozabi. Žalovanje traja vse življenje. Večina ponudi oporo v prvih tednih in mesecih.
Po več mesecih in letih po otrokovi smrti, pa so določeni dnevi za družine težji – prazniki, rojstni dnevi, obletnice ali posebni dnevi. Zapomnite si te datume in takrat ponudite pomoč žalujoči družini.
Samo pozdrav ali kratko sporočilo na ta dan je lahko dobra opora. “Danes mislim nate, ” lahko pomeni zelo veliko. Ponudite, da boste prinesli hrano ali pomagali pri kakšni zadolžitvi na ali pred tem pomembnim datumom. Zavedajte se, da družina tega morda ne bo sprejela. Nekatere družine ta čas raje preživijo same.
POMAGAJTE SOROJENCEM UMRLEGA OTROKA
Sorojenci, ki so izgubili brata ali sestro zaradi raka, se soočajo s celo paleto čustev. To vključuje jezo, krivdo, strah, osamljenost in izolacijo.
Prijatelji lahko pomagajo pri nekaterih občutkih. Včasih sorojenci potrebujejo strokovno pomoč.
Kako lahko pomaga prijatelj:
- bodite ob njih in prisluhnite,
- pomagajte jim ohranjati rutino,
- povabite jih kam – v kino, na plažo, na nogometno tekmo …,
- zavedajte se, da tako kot odrasli, lahko tudi otroci žalujejo zelo dolgo. Bodite v oporo ves čas.
Žalujoče družine ves čas potrebujejo oporo prijateljev in okolice. Za družine, ki so izgubile otroka, se žalovanje ne konča. Bolečina in izguba ostaneta za vedno. Pojdite z njimi po tej poti.