7 dni do 15.2.2025

Pred nami je še 7️⃣ dni do …

15.2. – MEDNARODNEGA DNEVA BOJA PROTI OTROŠKEMU RAKU

Letos praznujemo 5. leto nastanka društva. Vsako leto doslej smo pripravili letak z informacijami o otroškem raku, pri čemer so nam pomagali strokovnjaki, pediatri onkologi, ki zdravijo naše Junake. Hvaležni smo jim za predano delo in podporo pri delovanju društva!

10 DEJSTEV O OTROŠKEM RAKU
L. 2021 smo predstavili 10 dejstev o otroškem raku. Kdo se jih spomni? Govorili smo o statistiki in že takrat omenili, da je pomembna podpora celotni družini.

10 ZMOT IN RESNIC O OTROŠKEM RAKU
10 zmot in resnic o otroškem raku je bila tema letaka v letu 2022. Upamo, da smo s tem razbili tudi kakšen tabu.

10 NASVETOV, KAKO PRISTOPITI DO DRUŽIN OTROK Z RAKOM IN KAKO NE
V letu 2023 smo se osredotočili na družino otroka z rakom – na njihove potrebe ob soočanju s to kruto boleznijo in napornim zdravljenjem. Pripravili smo letak 10 nasvetov, kako pristopiti do družin otrok z rakom in kako ne. Z nasveti smo želeli širši okolici približati težko situacijo, v kateri se znajde družina otroka z rakom. S pravim pristopom lahko družini obolelega otroka vsaj malo olajšate vsakdan in jim stojite ob strani.

10 VRST OTROŠKEGA RAKA
Lani smo predstavili 10 najpogostejših vrst raka pri otrocih. Opisani so tudi prvi simptomi ter načini in uspešnost zdravljenja.

10 DOLGOROČNIH POSLEDIC OTROŠKEGA RAKA


Letos predstavljamo nov letak. Žal ima zdravljenje, ki otrokom sicer omogoča preživetje, tudi dolgoročne posledice in pozne stranske učinke. Dolgoročne posledice otroškega raka lahko vključujejo več kot en del telesa (ali več kot en organski sistem).
Lahko so zelo blage ali pa tudi zelo hude.

Vsi letaki so zbrani TUKAJ.

Danes predstavljamo naslednjo možno dolgoročno posledico zdravljenja raka.

ŠČITNICA

Ščitnica je zelo pomemben del endokrinega sistema. Ščitnični hormoni vplivajo na rast in razvoj otroka. Poleg tega pa tudi regulirajo metabolizem.

Delovanje ščitnice je lahko prizadeto zaradi obsevanja ali kirurških posegov v območju glave in vratu ali zaradi metod, ki se uporabljajo pri presaditvi matičnih celic. Zaradi zdravljenja je lahko ščitnica poškodovana neposredno ali pa posredno preko hipofize, ki nadzira njeno delovanje.

Hipotiroidizem je zmanjšano delovanje ščitnice, kadar ščitnica proizvaja premalo ščitničnega hormona. To lahko povzroči ekstremno utrujenost, suho kožo, nepojasnjeno pridobivanje teže, zaprtost, upočasnjeno rast kosti, težave s spominom, depresijo in tanjšanje las. Kadar je potrebno, se zdravi z dodajanjem ščitničnega hormona preko tablet.

Hipertiroidizem je povečano delovanje ščitnice, ki je manj verjetno. Znaki so nervoza, izguba telesne teže, težave s spanjem, driska in povečana žleza ščitnica (golša). Po potrebi se zdravi z operacijo ali obsevanjem ščitnice, da se zmanjša nivo hormonov.

Lahko se pojavijo tudi vozliči ali drugi strukturni problemi ščitnice. Poleg tega imajo lahko otroci po zdravljenju povečano tveganje za sekundarne tumorje ščitnice.